Log in Register

Login to your account

Username
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *

Ta veseli dan ali Ohcet po starem 2015

  • Posted on:  Monday, 13 April 2015 00:00
  • Written by  Davor Novak

Letos spomladi nas je Kulturno društvo Folklora Cerklje povabilo, da prav na poseben način proslavimo njihovo desetletnico delovanja in tako skupaj, v medgeneracijskem sodelovanju, uprizorimo poroko po starem. Ohcet se je prvič, v soboto, 11. aprila, godila v dvorani na Primskovem ponovili pa smo jo še teden dni pozneje v Borštnikovem hramu v Cerkljah, kjer so naši – mlajši, a v resnici starejši, kakor se vzame – prijatelji obeležili deseto obletnico. Na prvih skupnih vajah so me določili za ženina, zato hvala Branetu Šmidu, umetniškemu vodji in avtorju ideje za letnega koncerta, da sem na lastni koži občutil kako je če ženiš na Dolenskem. Zgodba koncerta je bila namreč poroka fanta, ki je prihajal z Gorenjske in dekleta z Dolenjske. Slavje se je pričelo s prihodom ženina in njegove žlahte na dom neveste, kjer so jih pričakali nevestini svatje. Nevesto so starši predali ženinu in nato so odšli v cerkev, po poroki pa je par prejel doto, pa tudi obveznosti, ki se jih je mož moral držati. Sledil je še ples ženina s taščo in prvi ples mladega para (zibenšrit). Po končanem formalnem delu se je začela ohcet. Svoje plese so pokazali svatje iz Dolenske – del naših plesalcev in mladi nadobudneži iz Otroške folklorne skupine OŠ Davorina Jenka – in preostanek Ozarčanov in tete in strici – plesalci iz Cerkelj kot svatje z Gorenjske. Manjkalo ni niti pogače, pesmi in štosov, ki so bili včasih del vsake svatbe in so paru zagotavljali srečo v zakonu, to so, denimo, križev pot molit in prodaja kamele. Na ohcet pa so vdrle tudi maškare, plesalci mladinske skupine, oblečeni v cigane, ki so preplašili otroke iz otroške folklorne skupine iz Cerkelj. S svojo pesmijo so poseben pečat dodali naši Kranjski furmani in Bodeče neže, s katerimi je včasih zapela kar cela svatovščina. Brane Šmid je zapel tudi s svojo ženo, našo garderoberko in šiviljo Jožico Šmid, kar je bilo ganljivo tudi zaradi tega, ker sta bila pred več kot štiridesetimi leti prav onadva ženin z Gorenjske in nevesta z Dolenjske in je njuna poroka prekipevala od ljudskih običajev, ki jih je Brane zajel v scenarij in ga skupaj z mentorjem vodilne skupine, Domnom Pipanom, ki sta vse skupine uskladila v učinkovito predstavo na odru. Ko so natakarice prinesle češpljev kompot, je bila ohcet pri kraju. Svatje so se poslovili in zaželeli vse dobro zakoncema.