Log in Register

Login to your account

Username
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *

Bela krajina

Plesno izročilo

Bela krajina, obrobna slovenska pokrajina, zibelka neštetih slovenskih plesov in pesmi kaže v svojih plesih mešane vplive Hrvatov in Uskokov. Plesi v kolu so na Slovenskem znani le tu. Kolo je počasno in ga plešejo le ob spremljavi pesmi. 

Splet belokranjskih plesov Lepa Anka

Najstarejši ostanki plesov v Beli Kranjini so se ohranili v obliki kol. Pri tem so večkrat tudi peli.
Dekleta plešejo v kolu in pojejo, nato pa se jim s pesmijo pridružijo še fantje. Kmalu se med eno od deklet in fantom vname ljubezen . Mlada se zbližata  in plešeta skupaj čedalje bolj zavzeto in doživeto, dokler hitri in divji ples ne povzroči katastrofe, saj dekle med vrtenjem umre. Fantje jo med petjem žalostinke v sprevodu odnesejo domov.

Plesi: Lepa Anka, Pobelelo pole, Čička, izrasla je kopinja, šotiš, carska kasa, svatsko kolo.
Pesmi: Vse tičice lepo pojo, Pala magla, Zelena mala dubrava.

Oblačilna kultura